czarna hancza.jpg
rospuda.jpg
kanalaugustowski2.jpg
boat.jpg

1. Rzeka Czarna Hańcza

Czarna Hańcza to wielka atrakcja, wielki "hit" Pojezierza Suwalskiego. Jako jedyna rzeka w Polsce jest dopływem Niemna. Jej źródła znajdują się na północ od najgłębszego jeziora naszego kraju - jeziora Hańcza. Szlak kajakowy ma długość ok. 50 km i prowadzi między innymi przez tereny Wigierskiego Parku Narodowego kończąc się na Kanale Augustowskim.

2. Rzeka Rospuda

25Równie popularna co Czarna Hańcza jest rzeka Rospuda. Jej szlak kajakowy ciągnie się ponad 60km od Filipowa aż do Augustowa. Po drodze warto zwiedzić miejscowość Dowspuda, gdzie znajduje się pamiątka po ostatnim możnowładcy tych ziem - Pałac Paca - oraz gdzie w okresie letnim organizowany jest festyn kultury celtyckiej.

3. Kanał Augustowski

Augustów leży wśród lasów Puszczy Augustowskiej nad rzeką Nettą. Ulubiony przez żeglarzy i miłośników turystyki kajakowej. Stąd można dopłynąć prawie wszędzie, także w okolice słynnych bagien Biebrzy - jedynych tego rodzaju w świecie. Malowniczą wędrówkę kajakiem możemy również odbyć samym Kanałem Augustowskim. Jest to obiekt zabytkowy, projektowany w latach 1823-26. Zbudowano tutaj liczne śluzy, a nad brzegiem stanice wodne.

4. Szlak Papieski

Chwile wolne od papieskich obowiązków Ojciec Święty często spędzał na wodzie. Kiedyś, jeszcze jako Karol Wojtyła, brał udział w spływach kajakowych po mazurskich wodach. Dziś po Kanale Augustowskim i okolicach pływał na pokładzie statku "Tryton", z którego podziwiał piękno przyrody i pozdrawiał wiernych zgromadzonych na brzegach.