klasztor.jpg
boat.jpg
studzieniczna.jpg

1. Klasztor Kamedułów w Wigrach

W 1999 r. klasztor odwiedził Jan Paweł II. Przez dwa dni Papież odpoczywał w zaciszu wigierskiej przyrody i odbywał przejażdżki statkiem po jeziorze. Dziś można oglądać pokoje, w których mieszkał Ojciec Święty, a także wybrać się na przejażdżkę po jeziorze Wigry śladami Papieża. W klasztornym kościele znajduje się oryginalny bogato zdobiony ołtarz o kształcie litery "M".

2. Szlak Papieski

Chwile wolne od papieskich obowiązków Ojciec Święty często spędzał na wodzie. Kiedyś, jeszcze jako Karol Wojtyła, brał udział w spływach kajakowych po mazurskich jeziorach. Dziś po Kanale Augustowskim i okolicznych wodach pływał na pokładzie statku "Tryton", z którego podziwiał piękno przyrody i pozdrawiał wiernych zgromadzonych na brzegach.

3. Studzieniczna

W swojej wędrówce po Suwalszczyznie Papież odwiedził sanktuarium w Studzienicznej, gdzie znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej Studzieniczańskiej. Obraz ten został koronowany przez Biskupów Polskich w 1995r. Nazwa wsi pochodzi od studni z wodą o uzdrawiających właściwościach, którą najprawdopodobnie wykopał Wincenty Morawski, były pułkownik, później znany w okolicy jako człowiek bogobojny, uzdrowiciel i zielarz. Studzieniczna położona jest zaledwie parę kilometrów od Augustowa, dotrzeć tam można także drogą wodną.